A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Колядинецький ліцей
Синівської сільської ради Сумської області

1

ЯК ДОПОМОГТИ ДИТИНІ ЗАСПОКОЇТИСЯ ПІД ЧАС ВОЄННИХ ДІЙ?

Під час критичної ситуації, яка сталася внаслідок ведення бойових дій, не можна тиснути на дитину, змушувати її розповідати в деталях, що сталося та як вона себе почуває.

Перша психологічна допомога дітям надається під час надзвичайної ситуації або відразу після кризи.

В кризовій ситуації діти реагують не так, як дорослі. Вони мають конкретні потреби залежно від віку та їхнього розташування. Діти Вразливі до несприятливих наслідків через те, що вони маленькі та соціально і емоційно прихильні до батьків чи опікунів.

Яким дітям потрібна перша психологічна допомога? Перш за все, вона потрібна не всім. Як і дорослі, деякі діти дуже добре переносять важкий досвід.

Ваша тактика: спостерігай, слухай, пов’язуй. Більшість дітей добре відновлюються, якщо вони об’єдналися з батьками чи вихователями.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКЦІЯ «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА»: 

Щорічно в Україні з 25 листопада до 10 грудня включно проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».

Мета акції – привернення уваги суспільства до проблем подолання насильства у сім’ї, жорстокого поводження з дітьми, протидії торгівлі людьми та захисту прав жінок.

Рекомендуємо скористатись матеріалами, які було підготовлено та адаптовано у межах проєкту Ради Європи «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні»:

  1. Відеоролик «Розкажи дорослому, якому довіряєш» щодо попередження сексуального насильства щодо дітей у колі довіри;
  2. Буклет «Дізнайся про свої права в цифровому середовищі» з рекомендаціями Ради Європи щодо поваги, захисту та здійснення прав дитини в цифровому середовищі для дітей та молоді
  3. Відеоролик «Почни говорити» для дітей та дорослих щодо попередження сексуальних домагань у спорті
  4. Серія із 6-ти навчальних відеоуроків для батьків та дорослих, які працюють з дітьми та для дітей «Батьківство в епоху цифрових технологій»:

Усі матеріали Проєкту «Боротьба з насильством щодо дітей в Україні», доступні на сайті Офісу Ради Європи,

які можуть використовуватися педагогічними працівниками, соціальними педагогами,

практичними психологами під час проведення профілактичної та роз’яснювальної роботи щодо запобігання насильства.

Також МОН спільно з Громадською спілкою «А21 Україна» з нагоди Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»

пропонує до перегляду вебінар для педагогічних працівників щодо протидії торгівлі людьми,

який допоможе провести навчальні заняття (уроки) з дітьми щодо протидії торгівлі людьми

та ознайомитися з інформаційними матеріалами до таких занять (уроків). 

Нагадаємо, Уряд надав можливість місцевим радам використовувати залишки коштів освітньої субвенції

на закупівлю засобів захисту для учасників освітнього процесу з метою протидії пандемії коронавірусу.

Підготовка дитини до школи (рекомендації для батьків)

1. Частіше розмовляйте у присутності дитини про школу, шкільне життя. Спрямовуйте дитину на серйозне ставлення до навчання.

2. Не приховуйте труднощів, які чекають малюка у школі, але формуйте у нього впевненість у їх подоланні.

3. Частіше звертайте увагу дитини на її зовнішній вигляд, хороші вчинки школярів.
4. Навчіть сина чи дочку найпростіших навичок самообслуговування (вмиватися, чистити зуби, одягатися, доглядати одяг, акуратно їсти).

5. Привчіть дитину лягати спати та вставати у певний час (лягати спати не пізніше дев’ятій годині вечора, вставати о сьомій годині ранку).

6. Заохочуйте малюка до малювання кольоровими олівцями, письма ручкою (написання паличок, кружечків, квадратиків).

7. прищеплюйте дитині дбайливе ставлення до книжок, олівців, зошитів, фломастерів. Навчіть їх правильно гортати сторінки.

8. Не стримуйте інтерес до навчання, заохочуйте малюка до набуття знань, обміну враженнями від почутого, побаченого.

9. У будь – якій конфліктній ситуації не принижуйте гідності дитини, прагніть заохотити її до самовдосконалення.

10. Завжди прагніть підтримувати вихователя, вчителя, не критикуйте його в присутності дитини.

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ З ПІДГОТОВКИ РУКИ ДИТИНИ ДО ПИСЬМА

З чого починати? Звісно з навчання письма – важливий крок у розвитку дитини. Його не можна розглядати ізольовано , а лише у взаємозв’язку з розвитком усного мовлення. І це невипадково, адже письмо , як і слухання й говоріння, є одним із видів мовленнєвої діяльності. Процес письма постійно супроводжується усним мовленням, оскільки дитина диктує собі те, що має записати. Якщо дошкільник має певні вади у вимові окремих звуків, це в майбутньому може негативно позначитися на письмі – спричинятиме помилки та пропуск і заміну літер. Тому розвиток усного мовлення є одним із пріоритетних напрямків підготовки руки дитини до письма.

Дослідження науковців свідчать про те, що рівень розвитку мовлення дітей залежить від ступеня сформованості дрібної моторики пальців рук. Недарма народна педагогіка впродовж багатьох століть зберігає значну кількість фольклорних творів, використання яких супроводжується активними рухами: «Сорока-ворона», «Пальчику,пальчику», «Горошок, бобошок» тощо.
Рухи пальців і кисті руки розвиваються в дитини поступово протягом усього дошкільного життя. Однак, на момент вступу дитини до школи не завершується процес закостеніння пальців кисті руки. Цим пояснюється невпевненість у рухах, дрижання пальців під час проведення прямих ліній, написання овалів та напівовалів, швидка втомлюваність. Труднощі, з якими стискається дитина під час письма, викликають у неї негативне ставлення до цієї діяльності. Тому дитина, яка робить лише перші кроки в набутті графічної навички письма, потребує постійної допомоги дорослого, адже саме він має перетворити складну для дитини діяльність на цікаву гру. Із чого тренування, з розминки, зі своєрідної зарядки для пальчиків. Ось наші рекомендації.

«БУДУ ВПРАВНИМ МУЗИКАНТОМ»- імітація гри на різних музичних інструментах (піаніно, скрипка, гітара, балалайка, бубон, флейта, сопілка, баян).

«ПАЛЬЧИКИ КРОКУЮТЬ» – імітація рухів для вимірювання довжини стола.

«УПІЙМАЮ – НЕ ВПУЩУ» – захопити і утримувати пальчиками будь-який предмет, іграшку.

«ПІДЙОМНИЙ КРАН» – перенести будь-який предмет кінчиками пальців з одного місця на інший.

«НАНИЖУНАМИСТЕЧКО» – нанизати на ниточку намистинки.

«УМІЛІРУЧКИ» – імітація рухів , які виконуються під час певної роботи ( як бабуся ліпить вареники, як дідусь пиляє дрова, як мама пришиває ґудзик, як тата керує машиною).

«ПАЛЬЧИКИ ТАНЦЮЮТЬ» – імітація пальчиками танцювальних рухів на столі.

Під час проведення тренувальних вправ слід пам’ятати, що вправляння стає цікавішим і ефективнішим, якщо набуває творчого характеру. Додавши трішки фантазії, руки дитини можна легко перетворити на казкових персонажів ( лисичку, зайчика, вовка), на різноманітні предмети (будиночок, стіл, човник ). Якщо ще й вивчити вірш і розіграти його за допомогою рук, то вже ніхто не згадає, що пальчикова гімнастика – це необхідна підготовча вправа для письма, оскільки дії з руками стають самостійними і мотивованими, підтримуються внутрішнім інтересом дитини до участі у своєрідній пальчиковій драматизації.

Після гімнастики слід виконати основні вправи – вправи з письма. Варто пам’ятати , що їх тривалість не повинна перевищувати 5 хвилин. Завдання батьків чи педагога під час організації та проведення їх полягає в пошуку додаткових стимулів, які б викликали в дітей інтерес і бажання виконувати непрості завдання. Таким стимулом , безперечно, можуть стати художні твори. Використання дитячої літератури в процесі підготовки до письма є необхідним засобом навчання, оскільки в школі під час виконання письмових вправ від дітей вимагається вміння уважно слухати, запам’ятовувати і відтворювати на папері сприйняту інформацію. Ось чому й підготовчі вправи з письма для дітей дошкільного віку повинні мати комплексний характер для розвитку всіх необхідних навичок.

Онлайн-просвіта батьків

 ЯК ЗБЕРЕГТИ ПСИХІЧНЕ ЗДОРОВ’Я ПІД ЧАС КАРАНТИНУ

Наразі ми переживаємо непрості часи: багато негативної інформації, маніпуляцій, скасовані поїздки, відкладені заплановані справи, відчуття загрози - все це може дезорієнтувати та розбалансувати. В такий час у нас підвищується рівень тривоги, що є доволі природно. Ми можемо почати «споживати» багато новин і заїдати та запивати стрес від них їжею та алкоголем і т. ін. Та будьмо свідомими і пам’ятаймо, що часом ми не можемо змінити зовнішні обставини, проте в змозі змінити наше ставлення до них. В час підвищеної тривоги та стресу важливо подбати про свій емоційно-психічний стан. Нижче сім порад, як зберегти психічне здоров’я:

       1. Присутність в моменті тут і зараз. Коли підвищується рівень тривоги, ми схильні до "споживання" великої кількості інформації: новин, інтерв’ю, передач; до споживання надмірної кількості їжі, алкоголю і т. ін. В такі періоди важливо відслідковувати і питати себе: що я роблю зараз? Чи корисно це для мене? Що зараз відбувається з моїм тілом? Що я зараз відчуваю: сум, злість, радість?

      2. Гумор. Про користь гумору є багато інформації, тому раджу цілеспрямовано виділяти час на гарний настрій: подивіться комедію, поспілкуйтесь з друзями (онлайн або по телефону), обміняйтесь кумедними відео - зробіть те, що дає вам можливість щиро та радісно сміятись хоча б протягом 20-40 хвилин на день.

      3. Фізична активність. Займайтесь приємною для вас фізичною активністю щодня. Також можна займатись з інструкторами онлайн 

наприклад, київська школа Ваджра йоги http://ukryoga.org/joga-onlajn проводить заняття онлайн або виконуйте асани самостійно. Якщо ж вам до вподоби танці - вмикайте улюблену музику і танцюйте 

      4. Практика тиші. Наразі дуже багато інформаційного шуму. Тому хоча б 15-30 хвилин на день приділяйте практиці тиші - сядьте зручно з рівною спиною 

і сконцентруйте увагу на диханні, відслідкуйте свій ритм дихання, налагодьте спокійне, глибоке дихання. Якщо тривожні думки будуть з’являтися - продовжуйте концентрувати увагу на диханні.

       5. Споглядання природи. Відчуйте подих вітру на обличчі, почуйте як вітер колише гілля, подивіться як коливаються листя на деревах, як переливається сонячне проміння у вікнах будинків, як набухають бруньки на деревах, відчуйте як приємно зігрівають обличчя сонячні промені. Наразі нам радять залишатися якомога частіше вдома, тому чи здійснювати прогулянку  - це вже на ваш розсуд.

        6. Довіряйте лише фактам. Перевіряйте інформацію, яка до вас надходить. Читайте, дивіться, слухайте інформацію лише з надійних джерел. Не переказуйте не перевірену та не підтверджену інформацію.

        7. Діліться добрими новинами. В житті продовжують відбуватися радісні, приємні речі - помічайте їх та діліться ними.

Бережіть себе: виконуйте правила посиленої гігієни; візьміть відповідальність за свій емоційно-психологічний стан, робіть все залежне від вас аби бути в доброму гуморі, якщо є можливість - допомагайте іншим: корисною справою, доброю новиною, теплим словом. 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора